Hogyan őrízzük meg egészségünket?
- Igen erre nem könnyű a válasz. Nekem van egy elméletem, melyet eddigi életemben tapasztaltam. Ezt osztom meg veletek.........
KEZDEM AZ ELEJÉN:
Lehet, hogy fiatalon, különösen a 20-as éveikben vagy a 30-as éveik elején a úgy érezzük,
örökké fiatalok maradunk és soha semmi bajunk, de azzal nem árt tisztában lenni, hogy ez nem mindig lesz így.
Az egészségügyi szakemberek azt javasolják, már fiatalon lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy sokáig
megőrizhessük az egészségünket, jó közérzetünket és fiatalos külsőnket:
Az egészségügyi szakemberek is azt javasolják, már fiatalon lépéseket kell tenni annak érdekében,
hogy sokáig megőrizhessük az egészségünket, jó közérzetünket és fiatalos külsőnket:
Én két fontos tényező dolgot látok e mögött, főként a Streszt emelném ki.Mivel a stressz oly nagy úr felettünk
hogy számtalan olyan károsodát dolgoz össze szervezetünkben amire nem is gondolunk.Csak mikor jelentkeznek
a problémák.Akkor ébredünk rá dolgokra.
-A streszt meg kell tanúlni kezelni, mely nem könnyü dolog.
A leküzdésének számos módja létezik. Jó stresszoldó a mozgás, vannak különböző tanulható légzéstechnikák,
de egyénileg kell mindenkinek rájönnie, hogy mi segíthet neki, hogy megnyugodjon és feltöltődjön.
Érdemes kipróbálni a különböző stresszoldó technikákat, amelyek segíthetnek abban,
hogy nyugodtabb és teljesebb életet élhessünk.Ezen kivül még fontos szerepe van táplálkozásunknak is. Ugye egy rohanó világban élünk, és 24-órából ha 40-órát dolgoznánk is kevés lenne. A táplálákozásra már em is jut időnk több esetben, csak harapunk valamit , nem figyelve szervezetünkre , és megyünk tovább a hajszoló munkába.Ugye még fiatalon tényleg büntetlenül, szinte bármit megehet az ember , de az idő előrehaladtával sajnos ez is változni fog.
Ha eddig nem voltál kifejezetten az egészséges táplálkozás bajnoka, ne aggódj, sosincs késő elkezdeni.
És az egészséges táplálkozás sem feltétlenül jelenti azt, hogy innentől csak magokat és nyers zöldségeket ehetsz.
Először csak igyekezz friss gyümölcsöt vagy zöldséget is fogyasztani az étkezéseid mellé.
Kipróbálhatod a teljes kiőrlésű péksüteményeket, érdemes joghurtot, friss gyümölcsleveket fogyasztani,
emellett elhagyni a cukros üdítőket és süteményeket, vagy legalábbis egyezz meg magaddal, hogy csak
hetente egy-két alkalommal fogyasztasz édességeket. A sovány tejtermékekben található kalcium segít
megelőzni az öregkori csontritkulást, az édességek elhagyásával pedig a cukorbetegség megelőzhető.Sorolhatnék még fel sok-sok betegséget mely idő teltével jelentkezik. De nemszeretném , hogy unalmasnak tarsd meglátásaim, mivel szeretnék még egy hasznos dolgot bemutatni, mely igen szoros kapcsolatban áll szervetünnkel, úgy fiatalnak mint felnőttnek egyaránt.
Ez pedi nem más mint a dio.
Ha a diót emlegetjük, először a bejgli és a diós tészta jut eszünkbe. Pedig sokkal több, mint finom csemege. A diófa minden részét felhasználták régen a gyógyításban és az egészségmegőrzésben. Manapság sajnos feledésbe merültek jótékony tulajdonságai. Az orvostudomány atyja, Hippokratész volt az első, aki írásba foglalta a dió gyógyhatását, és kiemelte féreghajtó, gilisztahajtó voltát. A régi görögök és rómaiak is használtak diókivonatot bőrgombásodás és más bőrfertőzések ellen. Sőt, még halálos mérgek semlegesítésére is felhasználták.
Dió
Iumban, tanninokban és polifenolokban gazdag, nem is beszélve a többszörösen telítetlen zsírsavakról. Húsz gerezd dió kb. 2 gramm omega-3-zsírsavat (alfa-linolénsav) tartalmaz, melynek szívre gyakorolt jótékony hatása felbecsülhetetlen.
A dió csökkenti a vérnyomást, gátolja a vérrögképződést, javítja az érfalak rugalmasságát, és gyulladás gátló tulajdonságai is vannak. A cukorbetegségre hajlamos egyéneknél az omega-3 fokozott bevitele javíthatja az inzulinképződést, így csökkentve a cukorbetegség kockázatát. Ezen okból kifolyólag cukorbetegek is fogyasszák bátran: nem növeli a vércukorszintet.
A friss diót fogyasztás előtt áztassuk be egy éjszakára, hogy az enzimgátló réteg lekerüljön róla. Majd másnap szárítsuk meg, és már fel is lehet használni. Ellenkező esetben a szervezetnek sokat kell dolgoznia azon, hogy valamennyi tápanyagot hasznosítson belőle. Így sokkal finomabb is, hiszen nincs olyan kesernyés íze!
Közvetlen fogyasztáshoz a legjobb a friss, idei dió. Sütéshez, pirításhoz használjuk inkább a tavalyról maradt termést. A tavalyi egész diót könnyen felfrissíthetjük, ha egy éjszakára beáztatjuk, és aztán törjük meg. A gerezd szinte pattanva törik majd fogaink alatt, nem is beszélve arról, hogy megindul benne az Élet, ezáltal fokozódik áldásos hatása. A pucolt diót is felfrissíthetjük ugyanezen a módon, az áztatóvizével pedig meglocsolhatjuk a szobanövényeket.
A diót ehetjük kenyérrel, nyers zöldséggel, díszíthetjük vele salátánkat, szórhatjuk zöldséges rizottó vagy durumtészta tetejére! Ledarálva kevés mézzel kikeverve készíthetünk belőle tölteléket, melyet főzés nélkül palacsintába, kásafélék tetejére halmozva, pirított kenyérre kenve fogyaszthatunk.
A dió olaj egy nagyon kellemes ízű magas természetes jódtartalmú olaj. Gazdag telítetlen zsírsavakban. 72% linolsavat tartalmaz. Kiváló béltisztító, jótékony és kíméletes hatást gyakorol a hasnyálmirigy működésére.
Dió a népi gyógyászatban
A népi orvoslás szerint a dió jótékony hatásai közé sorolható, hogy elpusztítja a laposférgeket, mézes-rozmaringos keveréke megállítja a mellbimbók gyulladását, gyógyít bizonyos tályogokat, és jó a ficamokra. A testen megszünteti a véraláfutásokat. Mézzel, sóval, hagymával keverve pedig a kutyaharapásra jó.
Régen hajnövesztésre is diókészítményt ajánlottak: Pörkölt, őrölt dióhéjat borral, olajjal keverve, a fejbőrre kenve alkalmazták.
Egy régi orvosi javaslat szerint, minden reggel: éhomra vegyünk magunkhoz két-három dió beléből, kevés jó minőségű aszalt fügéből, húsz rozmaring-levélből, két-három só szemcséből készült csemegét, amit összezúzással, töréssel, keveréssel állítunk elő. Ez meg fog védeni a mérgezésektől és a fertőzésektől.
A spanyolok szellemi gyengeség ellen is ajánlják. Kiváló a szívre és az észre – mondják. Javasolják még vérszegénységre, sápadtságra is. Ha valakinek erősödésre, hízásra van szüksége, a dióbél-fogyasztás igen ajánlott. Fehérjetartalma nagyobb, mint a húsé, tojásé, és szinte teljes értékű. A cukorbetegeknek is javasolják, mert cukor- és poliszaharid-tartalma alacsony, emellett a létfontosságú aminosavak és olajok nagyobb részét tartalmazza, és igen tápláló.
Ezen felül rendszeres fogyasztása rendben tartja a beleket. Székrekedés ellen olajtartalma hat, megnedvesíti a beleket, elősegíti a rendszeres ürítést. Hasmenése is mérsékli. Naponta a reggelihez javasolt néhány gerezddel fogyasztani. kamrája közti válaszfalra hat. Ennek alapján alkalmazták korábban a németek.
A bélgörcs és hasmenés ellen a dióolaj is jó. Mintegy 15 g dióolaj bevétele eredményt hoz. A bélparazitákat is kitakarítja.
Étvágytalanság ellen is jó, mert ha a belek rendben vannak, az étvágy is megjön, a dióbél meghozza.
Egy erdélyi, csíkszentdomokosi etno-botanikai kutatás szerint az összevágott dióbelet külsőleg is alkalmazták, kelésre kell köötték. A dió héjteát cukorbajra fogyasztották, naponta legalább 3-4 csészével, hat héten keresztül. A csíkszentdomokosiak a dióhéjteát csonterősítő céllal itták.
Régen az angolok a dióolajat nemcsak sebek, üszkösödés, hanem lepra ellen is alkalmazták.
A dióolajat bőrbetegségek fellépésekor, hanem menstruációs problémák alkalmával is használták.
Bőrkiütések elmulasztására a török népi gyógyászatban is alkalmazták dióolajat. Erdélyben pedig a dióbélből forró vasalóval kinyomott dióolajat bőrgombásodás ellen kenték a bőrre, hajhullás esetén pedig a fejbőrbe dörzsölték.
Paraziták (bolha, fejtetű) ellen is, vagy csak egyszerű száraz haj vagy korpásodás esetén is alkalmazták. Fejsebre is kenték.
Részletesebben nem térek ki ezen dolgokra, hiszen ha odafigyeltél olvasáskor, az egészségünknek sajátmagunk vagyunk a kovácsa. Nem a pirulák felé kell nyújtanunk kezünket , hanem az odafigyelésre önmagunk iránt. A dió fogyasztását, és hoasznosságát azért tártam fel, hogy hasznossága milyen fontos számunkra. Későbbiekben bővítem tárlatismeretségem. Addig is még egy növényt meg említenék melyet a stressz csökkentésére is használnak. Ez pedig a citrom fű, melyet élvezeti teaként is fogyaszthatunk.
Egyszó mint száz: Az EGÉSZSÉGES ÉLETMÓD MEGŐRZÉSÉNEK VARÁZSA Önmagad figyelme, és cselekedete!
Minden kedves érdeklődőnek hasznos olvasgasgatást kívánok!
Anikó.